- Jak działa system fotowoltaiczny?
Panel fotowoltaiczny składa się z półprzewodnika zazwyczaj są to ogniwa wykonane z krzemu, odpornej szyby lub laminatu odpornych na warunki atmosferyczne takie jak grad czy opady śniegu, ramy, folii zabezpieczającej oraz przewodów podłączeniowych.
Energia elektryczna w panelu powstaje gdy światło słoneczne pada na jego powierzchnię pokrytą ogniwami, powodując różnicę potencjałów elektrycznych dzięki właściwościom półprzewodnika jakim jest krzem, gdy następuje przepływ elektronów możemy już mówić o prądzie, w tym przypadku stałym DC, który jest możliwy do zagospodarowania dzięki specjalnym połączeniom wykonanym wewnątrz panelu z przewodami wyjściowymi. Łącząc Panele możemy zmieniać parametry uzyskanego prądu podnosząc napięcie lub natężenie. Jednak prawie wszystkie instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych są oparte na prądzie przemiennym, zatem abyśmy mogli energię wytworzoną w panelach wykorzystywać w domu koniecznym jest jeszcze podłączenie tzw. inwertera który zamieni prąd stały wytworzony w panelach w przemienny oraz dostosuje jego parametry do wymaganych w sieci czyli 50 Hz i 230V.
Poniżej znajdziecie Państwo poglądowy schemat najprostszej instalacji on-Grid
- Ile mam zainstalować paneli aby inwestycja się opłacała?
Inwestycja, bo tak należy traktować koszty zakupu i montażu elektrowni fotowoltaicznej, zwraca się w większości instalacji z uwagi na długi okres życia – producenci gwarantują po 25 latach nawet 83% sprawności, natomiast z pewnością nie zwróci się gdy nie będziemy wykorzystywali wyprodukowanego prądu.
Dlatego tak ważne jest precyzyjny dobór instalacji do potrzeb użytkowników, lub przyłącze do sieci abyśmy mieli możliwość odsprzedaży nadwyżek energii.
Z uwagi na rozbieżność nasłonecznienia i zapotrzebowania na energię elektryczną, jeśli nie chcielibyśmy aby nasza instalacja produkowała nadwyżki prądu powinna być bardzo mała tzn. ok 10% naszego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale takie rozwiązanie będzie drogie gdyż inwertery 1 kWp nie są wiele tańsze niż np. 3 kWp a są jednym z droższych elementów instalacji.
Dlatego lepszym wyjściem będzie wykonanie instalacji teoretycznie kompensującej nasze zapotrzebowanie na prąd, dlatego teoretycznie gdyż prąd będzie wytwarzany w innym momencie dnia niż powstaje na niego większe zapotrzebowanie. Mimo to podłączając instalację do sieci odsprzedamy nadwyżki do ZE kompensując tym samym wydatki na energię pobraną w momencie gdy instalacja nie pracuje. Od stycznia 2016 roku zgodnie z ustawą o OZE będziemy mogli podpisywać umowy z ZE na tzw. taryfy gwarantowane, których wysokość jest znacząco wyższa od aktualnej ceny i w takim wypadku instalacja może się zwrócić w okresie nawet 5-7 lat.
Instalacja o mocy 1 kWp wytwarza ok 1MWh energii rocznie, zetem jeśli zużywamy np. 300 kWh miesięcznie optymalną dla nas będzie instalacja ok 4 kWp ale tutaj należy się jeszcze zastanowić, gdyż abyśmy maksymalnie wykorzystywali prąd na własne potrzeby, bardziej zasadnym byłby wybór inwertera 3 fazowego, a takiego typu inwertery rozpoczynają się od mocy 5,1 kWp i taką instalację w tym przypadku bym polecał.
- Czy instalacja fotowoltaiczna może współpracować z pompą ciepła?
Tak. Pompa ciepła i elektrownia fotowoltaiczna to odrębne instalacje i nie wymagają specjalnego połączenia poza standardową instalacją elektryczną w domu, ale za to mogą świetnie współpracować, gdyż pompa ciepła zużywa prąd, a instalacja Fotowoltaiczna go wytwarza.
Jedynym warunkiem efektywności takiej współpracy jest odpowiednie zaprogramowanie pompy ciepła aby wzmagała działanie w godzinach nasłonecznienia, a w godzinach nocnych działała wyłącznie na podtrzymanie.
Zakładając sytuację 100% pokrycia zapotrzebowania pompy ciepła na prąd przez system fotowoltaiczny otrzymujemy 100% ekologiczne ogrzewanie budynku i CWU. Niestety w praktyce takie pokrycie bezpośrednie będzie trudne do osiągnięcia, natomiast jak najbardziej jest możliwe na zasadzie bilansowej, czyli zestawienie energii wyprodukowanej do energii zużytej w gospodarstwie domowym.
- Czy zakład energetyczny zgodzi się na podłączenie mojej instalacji do sieci?
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Urzędu Regulacji Energetyki, zakłady energetyczne nie mogą odmówić przyłączenia mikroinstalacji do sieci energetycznej. Mikroinstalacja to instalacja do 40 kWp generatora fotowoltaicznego.
- Jaki VAT na instalację wraz z montażem?
Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami w zakresie stawek VAT, w przypadku instalacji lub ich części znajdujących się w bryle budynku możemy Państwu wystawić f-rę ze stawką VAT 8%, natomiast na instalacje lub ich części montowane poza bryłą budynku zobowiązani jesteśmy stosować stawkę VAT 23%.